XU5N18NP341
photo-electric sensor - XU5 - diffuse - Sn 0.10m - 12..24VDC - cable 2m
END OF COMMERCIALISATION
XU5N18NP341 is replaced by the following product:
img
Quantity :  1
img
Quantity :  1
Expand all
Datasheet
Range of product
Telemecanique Photoelectric sensors XU
Series name
Application food and beverage
Electronic sensor type
Photo-electric sensor
Sensor name
XU5
Sensor design
Cylindrical M18
Detection system
Diffuse
Material
Stainless steel
Type of output signal
Discrete
Supply circuit type
DC
Wiring technique
3-wire
Discrete output type
NPN
Discrete output function
1 NO or 1 NC programmable
Electrical connection
Cable
Product specific application
Not applicable
Emission
Infrared diffuse
Enclosure material
Stainless steel : 304 CU
Lens material
PMMA
Output type
Solid state
Add on output
Without
Cable composition
4 x 0.34 mm²
Status LED
1 LED (green) for supply on, 1 LED (yellow) for output state
[Us] rated supply voltage
12...24 V DC with reverse polarity protection
Switching capacity in mA
<= 100 mA (overload and short-circuit protection)
Maximum voltage drop
<1.5 V (closed state)
Current consumption
<= 10 mA no-load
Delay first up
15 MILLISECOND
Delay response
1 MILLISECOND
Delay recovery
1 MILLISECOND
Setting-up
Without sensitivity adjustment
Vibration resistance
25 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6