XCKD25H0G11
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKD, M18 metal end plunger, 1NC+1 NO, slow, Pg11
END OF COMMERCIALISATION
XCKD25H0G11 is replaced by the following product:
img
Quantity :  1
img
Quantity :  1
Expand all
Datasheet
Range of product
Telemecanique Limit switches XC Standard
Series name
Standard format
Product or component type
Limit switch
Device short name
XCKD
Sensor design
Compact
Body type
Fixed
Head type
M18 plunger head
Material
Metal
Body material
Zamak
Head material
Zamak
Fixing mode
By the head
Movement of operating head
Linear
Type of operator
Spring return plunger metal
Type of approach
Vertical approach, 1 direction
Contacts type and composition
1 NC + 1 NO
Contact operation
Slow-break, break before make
Switch actuation
On end
Electrical connection
Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 2.5 mm²
Cable entry
1 entry tapped for Pg 11 cable gland
Contacts insulation form
Zb
Positive opening
With
Repeat accuracy
0.1 mm on the tripping points with 1 million operating cycles
Contact code designation
A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1, A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A
Resistance across terminals
25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3
Terminals description ISO n°1
(13-14)NO
(21-22)NC
Shock resistance
50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
Vibration resistance
25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
IP degree of protection
IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529
IK degree of protection
IK06 conforming to IEC 62262
Electrical shock protection class
Class I conforming to IEC 61140, class I conforming to NF C 20-030
Protective treatment
TC
Product certifications
CCC
CSA
UL
Standards
CSA C22.2 No 14
IEC 60204-1
IEC 60947-5-1
UL 508
Unit type of package 1
PCE
Number of units in package 1
1
Package 1 height
9.5 CENTIMETER
Package 1 weight
222 GRAM
Package 1 width
3.2 CENTIMETER
Package 1 length
3.8 CENTIMETER
Indivisible sale quantity
1
California proposition 65
Expand all
Technical Drawings
Dimensions
epds
epds
  • (1) Tapped entry for Pg 11 cable gland
  • (2) 2 elongated holes Ø 4.3 x 6.3 mm on 22 mm centres, 2 holes Ø 4.3 on 20 mm centres.
  • (3) 2 x Ø 3 holes for support studs, depth 4 mm.
  • (4) Fixing nut thickness 3.5 mm.